Follow Us:

Latest News

3rd April 2019

GFI HKFC 10s 2019: Squad Lists for All 16 Teams

Seed 1: Biarritz Gavekal

Coaches: Andrew Kelly (SCO), Mark Fatialofa (SAM), Renaud Dulin FRA)

Manager: Jean-Baptiste Aldigè (FRA/HKG)

Players: Jekope Paul, Tau Koloamatangi (NZL), Luteru Tolai (NZL), Abraham Papalii (NZL), Karetai Williams, Rob Lennox (ENG), Matt Graham (NZL), Glenn Preston (NZL), Ruan Du Plooy (NZL), Te Aihe Toma (NZL), Jason Robertson (NZL), Nick Smith (NZL), Josh Rowland (NZL), Penikolo Latu (NZL), Gavin Stark (NZL), Samu Bale (FIJ), Louis Rodgers (NZL), Chauncy Edwardson (NZL), Sakeo Raloa (FIJ)

 

Seed 2: Tradition YCAC

Manager: Simon Ryan (NZL)

Players: Hayden Schrijvers (NZL), Curtis Reid (NZL), Benroy Sala (AUS), Luke Lutunavanua (FIJ), James Lash (NZL), Warwick Lahmert (NZL), Jacob Kneepkens (NZL), Mason Emerson (NZL), Savelio Ropati (NZL/SAM), Jayson Potroz (NZL), Timoci Tavatavanawai, Sam Furniss, Glen Cakautini, Te Puoho Stephens (NZL), Daniel Schrijvers (NZL), Mark Atkins (NZL), Kylem O'Donnell (NZL), Kane Hancy (NZL)

 

Seed 3: Grove Penguins

Forwards Coach: Scott Waldrom (NZL)

Backs Coach: Willie Walker (NZL)

Managers: Craig Brown (NZL), Graeme Inglis (UK)

Players: Sam Stewart (NZL), Mateaki Kafatolu (NZL), Vern Sosefo (FIJ), Brad Hemopo (NZL), Losi Filipo (NZL), Russell Weir (SCO), James Fiebig (NZL), Lewis Gjaltema (NZL), Tolu Fahamokioa (TON), Piri Paraone (NZL), William Warbrick (NZL), Nikola Foliaki (NZL), Dan Fransen (NZL), Ekenasio Fiso (SAM), James Little (NZL), Luke Van Der Smit (RSA), Thomas Waldrom (ENG), Scott Mellow (NZL)

 

Seed 4: Mourant Fiji Army

Head Coach: Jope Tuikabe (FIJ)

Team Manager: Simeli Tamani (FIJ)

Players: Veretariki Bulimaivale (FIJ), Sam Bola (FIJ), Sireli Ledua (FIJ), Apenisa Nasilasila (FIJ), Timoci Votavola, Lemeki Damu (FIJ), Aminiasi Kuruinovo (FIJ), Epeli Ravai (FIJ), Malakai Vakalawa (FIJ), Epi Cokanasiga (FIJ), Peniasi Vatuorooro (FIJ), Norani Vunakece (FIJ), Amasai Suguturaga (FIJ), Sunia Rokolekutu (FIJ), Joseva Basudra (FIJ), Isake Katonibau (FIJ), Ratu Levula (FIJ), Jolame Bera Rawaitale (FIJ), Jiuta Takubu (FIJ)

 

Seed 5: Samurai International

Head Coach: Clayton McMillan (NZL)

Assistant Coach: Nick Wakley (WAL)

Manager: Fahad Mahandry (KEN)

Players: Aaron Carroll (NZL), Valentine Meachen (NZL), Tom McHugh (NZL), Jeff Thwaites (NZL), Baden Wardlaw (NZL), Zane Kapeli (TON), George Ben Nicholas, Tom Florence (NZL), Timo Sufia (SAM), Luke Campbell (NZL), Timote Tavalea (AUS), Emoni Narawa (FIJ), Matt Garland (NZL), Dan Hollinshead (NZL), Reece Macdonald (NZL), Taniela Filemoni (NZL), Pryor Collier (NZL), Ngarohi McGarvey (NZL)

 

Seed 6: Asia Pacific Dragons

Head Coach: Takuro Miuchi (JPN)

Assistant Coaches: Takashi Kikutani (JPN), Atsushi Tanabe (JPN)

Team Manager: Gijeong Kang

Players: Kensuke Hatakeyama (JPN), Makoto Tosa (JPN), Jumpei Ogura (JPN), Anthony Tuitavake (NZL), Lepuha Latuila (JPN), Christian Loamanu (TON), Katoni Otukolo (JPN), Sefo Sakalia (TON), Haamea Ahio (TON), Nashrul Hanafi (SIN), Rowan Gouws (RSA), Zac Harrisson (NZL), Junior Laloifi (NZL), Declan Martens (SIN), Muhammad Amran (SIN), Lawrence Miller (SCO), Stormmel Ruatoe (COK), Masoe Hogan (SAM)

 

Seed 7: A-Trade Overseas Old Boys

Head Coach: Ken Woodward (UK)

Assistant Coach: Kenzo Pannell (JPN)

Manager: Rob Wright (UK)

Players: Matthew Jones (UK), Hugo Lennox (UK), Louis Hazelhurst (RSA), Adam Jones (NZL), Michael McColgan (IRE), Feta Luamanu, Benjamin Harris (ENG), Hamish Paterson (NZL), Polynesia Crichton (SAM), Fionn Carr (IRE), Olufemi Sofolarin (ENG), Epeli Lotawa (FIJ), Jamie Barden, Michael Silvester (UK), Max Coyle (ENG), Jamie Chipman (NZL), Brad Ellse, Viliame Rarasea (FIJ), Charlie Walker (ENG), Harry Sayers

 

Seed 8: Kir Club Pyrenees

Head Coach: David Darricarrere (FRA)

Assistant Coach: Julien Pierre (FRA)

Manager: Laurent Capdevielle (FRA)

Players: Jules Gallay (FRA), Maxine Dupuy (FRA), Pierre Gayraud (FRA), Kilian Tripier (FRA), Julien Ory (FRA), Jean-Yves Orabe (FRA), Louis Matthieu Jazeix (FRA), Willy Santer (FRA), Eddy Labarthe (FRA), Guillaume Manevy (FRA), Adrien Seguret (FRA), Nathan Decron (FRA), Pierre Nueno (FRA), Keziah Giordano (FRA), Frank Halai (NZL), Johan Demai-Hamecher (FRA)

 

Seed 9: Projecx Waterboys

Head Coach: Bruce Douglas (SCO)

Assistant Coach/Manager James ‘Cakes’ Robertson (SCO)

Players: George Hunter (UK), Johnny Matthews (UK), Jack Steele (UK), Michael Fedo (UK), Ross Graham (UK), Ewan Miller (UK), Robert Lind (UK), Alasdair Mackie (UK), Kaleem Barreto (UK), Andrew Goudie (UK), Ewan MacGarvie (UK), Archie Russell (UK), Scott Bickerstaff (UK), Ali Harris (UK), Ben Robbins (UK), Mungo Mason (NZ), Michael Vernel (UK), Robert Nelson (UK)

 

Seed 10: Taikoo Place Scottish Exiles

Head Coach: Craig Hammond (NZL)

Asst. Coach: Stephen Dowse (UK)

Team Manager: Sarah Monaghan (UK)

Players: Nathan Tweedy (NZL), Kyle Sullivan (HKG), Owen Evans (UK), Conor Hartley (UK), Lewis Anderson (UK), Jamie Tsang (HKG), Gair Currie (UK), Craig Lodge (UK), Jason Jeyham (UK), Rhys Dickinson (NZL), Sean Taylor (UK), James Sawyer (UK), Lui Junkui (CHN), Alex Wood, Tomos Howells (UK), Matthew McPhillips, Ma Chong (CHN), Adam Fullgrabe (HKG)

 

Seed 11: Classic Wallabies

Coach: Stephen Larkham (AUS)

Manager: Justin Harrison (AUS)

Players: Faalelei Sione (AUS), Liam Gourlie (AUS), Sione Ma'u, Victor Harris, Luke Kimber, Tom Connor (AUS), Stephen Hoiles (AUS), Angus Bell (AUS), Rory Scott (AUS), Patrick Phibbs (AUS), Tim Atkinson (AUS), Nathan Charles (AUS), Wendell Sailor (AUS), Stephen Larkham (AUS), Will Maddocks (AUS), Triston Reilly (AUS), Josh Turner (AUS), Hayden Sargeant (AUS)

 

Seed 12: Hunter and Boo East Africans

Head Coach: John McKittrick (NZL)

Assistant Coaches: Benjamin Breeze (UK), Alex Poole (UK)

Manager: David Hughes (HKG)

Players: Nathan Vaatausili (NZL), Ismaeel Schroeder (RSA), Asuman Mugerwa (UGA), Philip Awuor (KEN), Pati Pati (NZL), Cox Muhigwa (UGA), Irwin Finau (NZL), Joshua Chisanga (KEN), Samson Onsomu (KEN), Samuel Joseph Odhiambo (KEN), Angelo Grant Nelson (RSA), Leo Owade (KEN), Gramwel Bunyasi (KEN), Vincent Mose (KEN), Viliami Muru (NZL), Allan Otim (RWA), Heritier Habimana (RWA), Davis Chenge (KEN)

 

Seed 13: Tiger Rugby

Head Coach: Paul Holmes (USA)

Asst. Coach: James Walker (USA)

Manager: Mark Price (USA)

Players: PJ Van Zyl (RSA), Gregory Foe (SAM), Oscar Ouma (KEN), Harry Higgins (AUS), Lui Luamanu (NZL), Nick Chapman (AUS), Cody Melphy (USA), Karsten Leitner (CAN), Ben Broselle (USA), Kitione Taliga (FIJ), Mitch Hildebrand (RSA), Marcus Satavu (USA), Liam Draycott (RSA), Joey Sok (USA), Naima Fuala'au (USA), Marthinus Van Zyl (RSA),

 

Seed 14: Natixis HKFC

Head Coach: Jack Wiggins (UK)

Assistant Coach: Scott Sneddon

Manager: Cameron McIntosh (AUS)

Players: Sam Pim (IRE), Campbell Wakely (AUS), Charlie Piper (ENG), Pat Jenkinson (UK), Paul Gualino (FRA), Cris Pierrepont, Josh Walden (NZL), Nate De Thierry (NZL), Liam Herbert (HKG), Tom Hill (AUS), Frankie Solomona, Gareth Kalell (AUS), Richie Lewis, Callum McFeat-Smith (HKG), Neria Formai (SAM), Fong Kit Fung, Trent Hape (NZL)

 

Seed 15: Irish Vikings

Head Coach: Ryan Parkin

Assistant Coach: Adrian Byas

Team Manager: Andy Douglas

Players: Sam Pailor (WAL), Blake Barrett (NZL), Ash Hyde (NZL), Lawrence Babe (NZL), Rhodes Featherstone (NZL), Steffan Jones (WAL), Jesse Houston (NZL), Nik Cumming (NZL), Logan Crowley (NZL), Eyal Hakim (USA), Logan Trotter (SCO), Robbie Ingram (AUS), Ethan Perrett (NZL), Dean Taylor-Menzies (AUS), Charlie McKill (SCO), Alex Rovira (AUS)

 

Seed 16: Shanghai RFC Silver Dragons

Head Coach: Mark Bisset (UK)

Assistant Coach: Joseph Krassenstein (USA)

Manager: Mark Ralph (UK)

Players: Tommy Kwok (HKG), Joseph Lynch (UK), Filippo Gesuato (ITA), Tommy Peel (UK), Tiger De Jonge (NZL), Caleb Balloch (CAN), Douglas Brown (HKG), Vincent Roux (FRA), Peter Fitzgerald (IRE), Ruairi Hickey (IRE), Matthew Holding (UK), Jon Mundy (UK), Steve Masheti Liyayi (KEN), Josh Lane (IRE), Daniel Corry (UK), Sebastian Alberto Latorre (CHI), Kevin Lee (CAN), Billy Lazarus (UK)

< back